Archivy: Výlet

Singletrack Ostoja

Singletrack Ostoja - Orlické hory

Poměrně nenáročný singletrack o délce 14 km a převýšením 311 m. Trasa vede po úbočí Kralického sněžníku a kromě zážitků z jídy nabízí k krásné výhledy do údolí Bysřice Klodské. Věšina trasy je ryzí singletrack a část trasy vede po lesních cestách. Na trase s můžete těšit na úseky po dřevěných lávkách, průjezdy kolem skal a kamenů a jízdu smíšeným lesem. Asi 1 km dlouhý úsek je technicky trochu náročnější jízda po přírodní kořenačce ve svahu.

Nástupní místo je na malém parkovišti s odpočívadlem nad vesnicí Jodlow. Při jízdě po lesní cestě je potřeba dávat pozor, kde trasa odbočuje z cesty zpět na singletrack. Jak můžu potvrdit je snadné odbočku přehlédnout.

TIPY:
1) Lze napojit singletrack Pod Sněžníkem a celková délka trasy pak bude 50 km.

Singletrack Pod Sněžníkem

Singletrack Pod Sněžníkem 33 Km z Chaty Luna

Téměř devítikilometrová trasa nízkého stupně obtížnosti je určena pro výlety s dětmi. Výlet nejlépe zahájíte na velkém parkovišti „Pod Skocznią“. Z Mezihoří (Międzygórze) pokračujte 2 km proti proudu říčky Wilczka (něco jako Vlče), kde se nachází výše zmíněné parkoviště. Začátek trasy tvoří lesní cyklostezka a následně asi po 1 km začíná singltrek. Nástupní místo je označené branou s popisem. Zpáteční úsek tvoří částečně singltrek, následuje sjezd kamenitou lesní cestou a na konci čeká dojezd po asfaltovém povrchu zpět k parkovišti.

TIPY:
1) Lze napojit singletrack Mezihoří a celková délka trasy pak bude 37 km.

Singletrack Stronie Slaskie

singletrack Stronie Slaskie 35 km od chaty Luna

Pestrá trasa, která potěší všechny bajkeři (podle vzoru jeleni) na které se střídají různé druhy povrchů a typů cest. Singletracky, polní a lesní cesty a pro chuť trochu asfaltu. Na tomto okruhu otestujete jak vaši kondici tak i jezdeckou techniku. Místy náročná stoupání, ale také sjezdy s klopenými zatáčkami a terénními vlnami. Třešinkou na dortu je dlouhý technický sjezd od kapličky nad obcí Biala Woda do městečka Stronie Slaskie s převýšením 400 metrů.
Trasa se částečně překrývá s okruhem Rudka, který končí přibližně 200 m od hlavního nástupního místa okruhu Stronie Śląskie (průsmyk Janowa). Dále vede napříč lyžařskými sjezdovkami, kde je třeba dávat pozor na křížení s jinými sjezdovými tratěmi.
Výlet můžete zahájit na jednom ze čtyř parkovišť : parkoviště v průsmyku Puchaczówka se zastřešeným odpočívadlem a samoobslužným servisním místem jízdních kol, parkoviště nad vodní nádrží v obci Stara Morawa (je největší), malé parkoviště se zastřešeným odpočívadlem u nástupního místa na okruhu Rudka, místo vyhrazené pro stání několika aut v průsmyku Janowa, vzdáleném přibližně 200 m od nástupního místa na okruhu Stronie Śląskie.

TIPY:
1) Lze napojit singletrack Mezihoří a celková délka trasy pak bude 50 km.
2) Perfektní koupačka v přehradě Stara Morawa.

Singletrack Zdobnice

singletrack Zdobnice 18 km od chaty Luna

Více jak 10 km trailů všech obtížností vám umožní poznat skrytá zákoutí ukrytá přímo v srdci Orlických hor. Hlavní nástupní místo je u požární nádrže ve Zdobnici v Orlických horách. U nástupního místa naleznete také cvičný trail, pump track, servisní stanici a dobíjecí stanici elektrokol.

Kluci z kapely říkali, že trasa je navržena dle prověřené metodiky a po celou dobu jízdy se jede v zatáčkách a tak si určitě užijete spoustu zábavy.

Popis tras:
1. Pump track – jízda na pump tracku napoví jak vést kolo při různých úhlech a odklonech trasy.
2. Cvičný trail – 0,15km – ideální na rozcvičení před jízdou v ostrém terénu.
3. Jelení trail – 1,2km – klesací trail – vysoký les střídá nejhustší houštiny, příjemné svezení. Mírná obtížnost.
4. Želva – 2.36km – stoupací trail – jediný v areálu. Dostane vás na hřeben Valčenky. Proč se jmenuje želva, poznáte cestou nahoru…
5.Rampušák – 2,04km – klesací trail – rozvážností zimního vládce hor vás bezpečně dovede do údolí. Nejdelší trail, největší sklon klesání. Střední obtížnost.
6. Kačenka – 1.12km – klesací trail – princezna Kačenka je rázné děvče, čekejte svižný sjezd plný zatáček. Střední obtížnost.
7. Zmijovka – 1,23km – klesací trail – od začátku klikatý sjezd s možností užít si adrenalinovou jízdu plnými doušky. Střední obtížnost.
8. Pytlácký trail – 1,28km – klesací trail – cesta dolů nebyla nikdy tak krátká a rychlá…Maximální soustředění nutností. Obtížnost střední.
9. Spojovací trail – 0,65km – klesací trail – přejezd po hřebeni Valčenky – Nad Zdobnicí. Mírná obtížnost.

Singletrack Mezilesí

singletrack mezilesí 31 km od chaty Luna

Poměrně krátký, ale celkem výživný singletrack, který se nachází ve svahu nad městečkem Mezilesí (Międzylesie). Nástupní místo se nachází blízko železniční stanice.
Trasa vede po celou dobu lesem po dobře upraveném hladkém povrchu. Při jízdě si užijete pěkné sjezdy s ostrými zatáčkami.

První polovina singletracku stoupá lesem k vrcholu kopce Bochniak (712 m.n.m.) a potom následuje parádní sjezd lesem podle cyklotrasu R2 Szlak Liczyrzepy, který vede až do městečka Mezilesí.

Nástup na trasu je naproti vlakovému nádraží u cedule konec obce. Auto lze nechat na parkovišti u nádraží.

Singletrack Mezihoří

Singletrack Mezihoří - 33km od chaty Luna

Dlouhá, příjemná trasa v okolí malebného horského městečka Mezihoří (Międzygórze). Můžete se těšit na nenáročná, ale dlouhá stoupání a pár sjezdů s klopenými zatáčkami. Na několika místech se otevírají nádherné výhledy na okolní hory.

Většina trasy ve standardu jednosměrného singltreku, s polními, lesními a asfaltovými úseky. U parkoviště v průsmyku Puchaczówka a u parkoviště pod můstkem v Międzygórze se nacházejí samoobslužná servisní místa pro jízdní kola a zastřešená odpočívadla.

Pokud nezaparkujete přímo v Mezihoří, pokračujte 2 km proti proudu říčky Wilczka (něco jako Vlče), kde se nachází další parkoviště. Také přímo zde končí singletrack.

Singletrack Jagodna

singletrack Jagodna 14km od Chaty Luna

Lehká trasa z hlediska kondice ale trochu technicky náročnější. Po celé délce jednosměrná v standardu singltrek. Nenáročná stoupání. Sjezdy točivé s profilovanými zatáčkami. Udusaný štěrkový povrch, několik můstků a kamenité úseky. Stoupání je zakončeno u rozhledny na vrcholku Jagodna.

Nástupní místo trasy se nachází přibližně 400 m od parkoviště. Na začátku trasy a u rozhledny se nacházejí zastřešená odpočívadla. Na parkovišti je samoobslužné servisní místo určené pro veřejnost a hned vedle půjčovna a cykloservis.

Přímo ve Spaloně se nachází restaurace, kde se dá se dá dobře občerstvit ať již před výkonem či až po něm.

Velká Deštná přes Masarykovu Chatu

trek Velká Deštná přes Masarykovu Chatu

Z chaty Luna vyrazíme po modré značce k chatě Bedřichovka a zde zahneme do leva na žlutou turistickou značku. Ta vede po pohodlné cestě mezi horskými loukami až k rozcestníku Trčkov (2 Km). Potom podle potoka stoupáme až narazíme na silnici 311 (3.1 km). Po silnici stoupáme dále po žluté turistické značce až do Šerlišského sedla (5.4 Km) a odtud nám zbývá 400 metrů na Masarykovu chatu. Zde je možnost se občerstvit před další cestou. Z Masarykovy chaty se vrátíme zpět na Šerlišské sedlo, přejdeme silnici a pokračujeme po červené značce ke kiosku pod Velkou Deštnou (9.5Km). Od tude je možné po zelené značce dojít na nejvyšší vrchol Orlických hor Velkou Deštnou (1115 m.n.m.). Na vrcholu se nachází 18 metrů vysoká rozhledna nabízející krásné výhledy do širokého okolí (když není mlha, sněhová bouře či jiné atmosferické jevy nepříznivě ovlivnňující viditelnost). Od kiosku sledujeme červenou značku až na rozcestí Pod Jelenkou (10.7 Km). Zde zabočíme doleva a po modré turustické značce dojdeme zpět na chatu Luna.

Přes Jagodnu do Spalony

Singletrack Jagodna

Od chaty Luna vyrazíme na Orlické Záhoří a kolem chaty Bedřichovka pokračujeme po modré turistické značce k polské hranici. Přejedem most přes Divokou Orlici a na křižovatce u obce Lasowka (1.2 Km) zahneme doprava na cyklotrasu ER-2. Pokračujeme do obce Mostowice (5.6 Km) a stále po cyklotrase ER-2 sledující levý břeh řeky až na křižovatku ve tvaru Y (14.6 Km). Zde se držíme vlevo a po jednom kilometru dojedeme na další křižovatku, kde se dáme opět vlevo. Sledujeme modrou turistickou značku po silnici číslo 389. Asi po jednom kilometru (16.3 km) modrá značka odbočuje ze silnice doleva a dovedena nás až na vrchol hory Jagonda (19.2 Km). Tady začíná sigletrack, který končí opět na silnici 389 (Autostrada sudecka) to překřížíme a napojíme se na cyklotrasu 101 po které sjíždíme až do obce Spalona (25.4 Km). Cestu si lze zkrátit rovně po zelené turistické značce, která vede po sjezdovce. Mírným sjezdem pokračujeme po cyklotrase podle potoka až k mostu (28.5 km) přes říčku Bystrzyca. Za mostem se dáme doleva stále po cyklotrase 101 proti proudu říčky Bystrzyca. Po kilometru a půl opět přejedeme mostek (32 Km) přes říčku a z trasy 101 odbočíme doleva na cyklostezku do obce Mostowice. Stezka nás doveden na silnici po které dojedme do již známé obce Lasowka. Zde ze silnice zahneme doleva na modrou turistickou značku, která nás dovede zpět k chatě Luna.

Přes Pěticestí na Velkou Deštnou

Cyklotrasa Přes Pěticestí na Velkou Deštnou

Z chaty Luna se vydáme po cyklotrase 22 do Orlického Záhoří kolem kostela (3.8 Km) a pokračujeme až na konec obce (5 Km). Zde odbočíme na cyklotrasu 4307 a úžíváme si stoupání, které nás dovede na Pěticestí (10 km). Zde se mimo šesti cest nachází i bufet, kde se v případě že je otevřeno můžeme občerstvit. Z Pěticestí vyrazíme zvesela po cyklotrase 4071, která nás po víceméně vrstevnici dovede na rozcestí turistických cest Pod Homolí (15.2 Km). Asi jeden kilometr od Pěticestí je odbočka na Kunštátskou kapli (150 m). Po trase 4071 pokračujeme až na kiosek horské služby (19.6 km) pod Deštnou, kde je také možnost se občerstvit. Odtud zájemci o dobytí vrcholu provedou ktátký výpad stranou na Velkou Deštnou (1115 m.n.m.), nejvyšší vrchol Orlických Hor. Zde se nachází 18 metrů vysoká rozhledna, ze které je překvapivě možné se rozhlédnout po kraji. Od kiosku sjíždíme stále po trase 4071 na Šerlišské sedlo (22.8 km). Zde zabočíme doprava na cyklotrasu 22 a sjíždíme zpět k oblíbené chatě Luna.

Trasa celkem nenáročná a vede po dobrém povrchu. Je ovšem třeba počítat se stoupáními, přeci jenom se nacházíme na horách.